A beltéri légszennyezésről
Mikor beköszönt a hűvös, esős időjárás, a meleg szobában gyakran elfeledkezünk arról, hogy figyelmet fordítsunk a benti levegő minőségére.
Pedig a lakásokban, irodákban, tantermekben is – ahol napjaink 90-95 százalékát töltjük – számos szennyező anyag veszélyeztetheti egészségi állapotunkat, hiszen a zárt terekben a szennyező anyagok koncentrációja jelentősen megemelkedhet.
Kemikáliák otthon
A belső terekben használt tárgyak és készítmények egy része hatással van a levegő minőségére. Például a burkolóelemeből, műanyagokból, festékekből, bútorokból nagy mennyiségben távozhatnak illékony szerves szennyezők (VOC) – ezen anyagok koncentrációja a belső terekben magasabb, mint a szabadban. A légfrissítők, egyes takarítószerek alkalmazása tovább ronthatja a helyzetet, hiszen ezek a készítmények is gyakran tartalmaznak káros vegyületeket.
Válasszunk vizes alapú festékeket, kis oldószer-kibocsátású termékeket, és felújítást vagy új bútor beszerzését követő hónapokban gondoskodjunk a megfelelő szellőztetésről.
Penész
A nedves lakások szennyezője, a penész nemcsak esztétikai kérdés. A penészgombák légzőszervi megbetegedések kialakulását okozhatják – az asztmás és allergiás reakciók kiváltása mellett fertőzést, irritációt, mérgezést okozhatnak. Hazai vizsgálatok szerint a penészes lakásokban élő gyerekeknél kétharmaddal magasabb az asztma és az allergia kialakulásának esélye. Ráadásul a penész a tapéták, faelemek, festékek károsodását is elősegíti.
A penészedés megszüntetésére a falak szigetelése, a párakibocsátás csökkentése vagy a szellőzés javítása lehet a megoldás.
Poratkák
A poratkák elsősorban a lakásokban lévő textíliákban élnek, és a levegőbe kerülő kiszáradt ürülékük számos embernél okoz irritációt, allergiás tüneteket, sőt, az asztma kialakulását is elősegítik. Ellenük a beltéri levegő páratartalmának alacsonyan tartásával, a hatékony szűrővel ellátott porszívók alkalmazásával, illetve a textíliák legalább 60°C-os mosásával tudunk védekezni. Porallergiásoknak célszerű sűrű szövésű, úgynevezett atkabiztos huzattal ellátott matracot, ágyneműt használni.
A főzés is lehet szennyező
A konyhában is célszerű a megfelelő páraelszívásról, légcseréről, gondoskodni, ugyanis a főzésből, sütésből származó légszennyezés is egészségügyi kockázatot jelenthet. A gáztűzhelyek használata során egészségkárosító hatású anyagok – nitrogén-oxidok, szén-dioxid, szénmonoxid – termelődnek, a kifutott, odaégő ételekből pedig poliaromás szénhidrogének kerülhetnek a levegőbe.
Általánosságban kerüljük, hogy égéstermékek jussanak a lakásba, például dohányzás, füstölők által.
Szellőztetés: ennek is megvan a trükkje
A beltéri légszennyezés elkerülése érdekében szellőztessünk rendszeresen, akkor, amikor a legalacsonyabb a kinti levegő szennyezettsége. Ahol a közlekedés a fő szennyező, ott inkább a hajnali órákban, ahol pedig a fűtés, ott általában a kora délutáni órákban ajánlott kitárni az ablakokat rövid időre. Ha gépészeti megoldásokat (szellőző, páraelszívó, légkondicionáló) használunk akkor gondoskodjunk a rendszeres karbantartásról, enélkül ugyanis ronthatunk beltéri a levegő minőségén. Ügyeljünk arra is, hogy megfelelő legyen az oxigénellátás azokban a helységekben, amelyekben kazán, kályha, gázkonvektor üzemel.
Ha nem otthon vagyunk, akkor is lehetőleg minél kevesebb időt töltsünk olyan terekben, ahol érezhetően rossz, állott a levegő. A közelmúltban a Levegő Munkacsoport mérőkészüléke egy budapesti étteremben jelzett rendkívül magas levegőszennyezettséget: az egészségre különösen ártalmas kis méretű részecskék (PM 2.5) értéke 571 μg/m3 volt – az éves egészségügyi határérték 25,7 μg/m³. A helyiségben érezhetően rossz, nehéz érzetű volt a levegő, és sokan köhögtek a vendégek és alkalmazottak között, talán nem is sejtve, hogy a beltéri szennyező anyagok okozzák az irritációt.
Fotó: Levegő Munkacsoport, 2019. november 11. – rendkívül szennyezett beltéri levegő egy budapesti étteremben: a kis méretű részecskék (PM 2.5) értéke 571 μg/m³ (sárgával kiemelt érték).
Ügyeljünk tehát egészségünkre a biztonságosnak hitt zárt terekben is.
További információk olvashatók a beltéri légszennyezésről a Levegő Munkacsoport Otthonunk rémei című kiadványában.
A cikk a Tiszta levegőt! AWAIR projekt keretében készült. A nemzetközi együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
A cikk szerzője a Levegő Munkacsoport
Továbbiak