Mit tegyünk szmog esetén?
Sajnos Magyarországon az őszi, téli időszakban a fűtésből, avarégetésből és közlekedésből származó káros anyagok miatt gyakran súlyosan szennyezett a levegő. Egy kis odafigyeléssel azonban ilyenkor is tudjuk csökkenteni az egészségügyi kockázatokat.
Belülről védekezzünk!
Fogyasszunk sok antioxidáns tartalmú élelmiszert, például C-vitamint, friss gyümölcsöket, zöldségeket, mert csökkentik a légszennyezés okozta káros egészségi hatásokat. A felső légutak irritációján megfelelő mennyiségű folyadék bevitelével enyhíthetünk.
Tanácsok otthonra
Otthonunkban kerüljük a hagyományos porszívó használatát, mivel az általában felkeveri a port. Ha nincs megfelelő szűrővel ellátott porszívónk (pl. robotporszívó), akkor nedves ruhával töröljük át a padlót és a bútorok, tárgyak felületeit.
Ritkábban szellőztessünk, és ezt akkor tegyük, amikor a legalacsonyabb a levegő szennyezettsége. Például, ha forgalmas környéken tartózkodunk, ahol a közlekedés a fő szennyező, ott inkább a hajnali órákban, ahol pedig a fával, szilárd tüzelővel fűtés jellemző, ott általában a kora délutáni órákban ajánlott a gyors, intenzív szellőztetés. Mindig mérlegeljük a helyi körülményeket: ha például a szomszéd kéményéből délután 2 órakor dől a füst, akkor nyilvánvalóan ne ekkor tárjuk ki az ablakokat.
Ha van lehetőségünk rá, ne válasszuk a szilárd tüzelést. Ha kénytelenek vagyunk szilárd tüzeléssel fűteni, akkor különösen figyeljünk a tűz helyes megrakására, megfelelő légellátásra, és arra, hogy jó minőségű, száraz tüzelőt égessünk. A hulladékok (PET palack, pelenka, bútorlap, stb.) égetését jogszabály tiltja, ezek égetésekor ugyanis mérgező, rákkeltő anyagok jutnak a kül- és beltéri levegőbe, megsokszorozva háttérszennyezés okozta ártalmakat.
Az sem mindegy, mivel és merre megyünk
Csökkentsük minimálisra az autóhasználatot, és részesítsük előnyben a közösségi közlekedést. Ha gyalogunk, válasszunk minél kisebb forgalmú útvonalat, tehát részesítsük előnyben a sétálóutcákat, mellékutcákat, és parkokon átvezető gyalogutakat a több sávos utak menti járdákkal szemben.
Sport a szabadban? Ne most!
Kritikus légszennyezettség idején ne menjünk sportolni a szabadba, mert az intenzív mozgás miatt több szenyezőanyagot szívunk be, mint nyugalmi állapotban. Bár megjegyzendő, hogy a testmozgás a vérkeringés javításával és az aerob folyamatok támogatásával hozzájárul a szennyezés okozta tünetek csökkentéséhez.
Különösen figyeljünk a veszélyeztetett csoportokba tartozókra, különösen, ha egyedül élnek. A szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, asztmások, fiatalok és idősek, várandós nők, mozgásukban korlátozottak nagyobb kockázatnak vannak kitéve!
Honnan tudjuk, mi az aktuális helyzet? Itt érdemes tájékozódni!
- Zugló Egészségfejlesztési Iroda
- Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat
- Időkép
- További olvasnivalókért ajánljuk a Levegő Munkacsoport honlapját, blogját is.
A cikk a Tiszta levegőt! AWAIR projekt keretében készült. A nemzetközi együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
A cikk szerzője a Levegő Munkacsoport
Továbbiak