Bringagarázsokkal és napelemmel az éghajlatváltozás ellen
Kerékpárgarázsok kialakításán és társasházi napelemes fejlesztések támogatásán is dolgozik a következő időszakban az önkormányzat, a helyi kisközösségekkel szoros együttműködésben.
Honnan jött az ötlet, és miért pont ezekre esett a választás?
A Zuglói Energiaközösségi Akciók projekt feladata, hogy segítse a kerület Fenntartható Energia és Klíma Akciótervének gyakorlatba ültetését. Méghozzá úgy, hogy túllépve az önkormányzat saját kötelező feladatain, olyan akciókat ösztönözzön, amivel a lakosság is hozzájárul a kerületi szén-dioxid-megtakarítási célokhoz.
A projektcsapat eredetileg 7 ötlettel állt elő, például okosmérők elterjesztése, a városi klímaerdő bővítése, rászoruló háztartásokat segítő energiaspórolási program, forgalomcsillapítás. Ezek a fejlesztési ötletek a már említett Fenntartható Energia és Klíma Akciótervben feladataiból erednek, és többkörös döntés – szakmai előválogatás, lakossági kérdőíves szavazás és az „éghajlatvédelmi faktor” mérlegelése – után maradt fenn a szűrőn a két nyertes.
Indulhat tehát a részletes tervezés.
Zárható bringagarázsokat a Füredi úti lakótelepre
Aki nyomult már be lakótelepi liftbe bringával, jól ismeri a helyzetet: kis lakásban, szűk folyosókon a kerékpártárolás problémás. Megoldást jelenthetne, ha köztereken, illetve a házak kihasználatlan helyiségeiben közösségi fenntartású és működtetésű modern, zárható tárolókat helyeznénk el. A tárolási lehetőség több ember számára tenné vonzóvá a kerékpározást, így csökkentve a közlekedési kibocsátásokat.
A terv, hogy az önkormányzat kerékpártárolókat telepít a közösség által kiválasztott helyszínekre, a karbantartási, javítási költségeket a felhasználók által befizetett díj fedezi.
A lakótelepi zárható bicikligarázsok ötlete már a kerületi kerékpáros stratégiában is felmerült, ezért kézenfekvő volt Zugló legnagyobb lakótelepén a Füredi úton és környékén felmérni a terepet, hová lenne érdemes ilyen garázsokat telepíteni? A helyszíni bejáráson gyorsan kiderült, hogy nem is olyan egyszerű:
- zöldterületet ne bántsunk,
- az autóparkolók már így is zsúfoltak, azokból elvenni konfliktust generálna,
- az üresen álló üzlethelyiségek más funkcióval talán gazdaságosabban hasznosíthatók,
- legyen közel a házakhoz, ne kelljen sokat gyalogolni a bringától hazáig
- legyen a közelben térfigyelő kamera, ami rálát a bringatárolóra
- kiváltható-e a közterületi tárolás a társasház közös helyiségeiben vagy a ház mellett közvetlenül elkerített garázzsal?
- és persze legyen majd rá igény, legyen, aki használja, gondoskodik a karbantartásról stb.
Az utóbbi kérdésekre igényfelmérő kérdőív fog választ adni. Ilyen kérdőívvel a projekt munkatársai fogják felkeresni a lakókat, társasházak képviselőit.
Napelemet a tetőkre
A lakossági kérdőíves felmérésben egyértelműen a társasházi napelemek voltak a legnépszerűbbek. Az önkormányzat forrásait és lehetőségeit tekintve főként a tájékoztató, tanácsadó munkával és szerény pénzügyi támogatással segíthet.
Annál inkább érdeke tehát a lakóközösségeknek, hogy az ilyen jellegű beruházások megfelelő döntéselőkészítés után valósuljanak meg.
Hasznos, látványos, vonzó dolog a napelem, de telepítés előtt sok kérdés merül fel:
- Érdemes ezzel kezdeni, vagy van jobb módja az energiamegtakarításnak?
- Alkalmas, elbírja a tetőszerkezet?
- Mekkora kapacitás lenne gazdaságos?
- Miből, milyen konstrukcióban finanszírozza a közösség? Érdemes hitelt felvenni?
- Mikor térül meg?
- Kik a jó kivitelezők?
Ezért a társasházaknak az előkészítésben nyújt majd segítséget az önkormányzat: tájékoztatókkal, egyedi konzultációkkal, workshopokkal, kalkulációkkal támogatja a döntést.
A nemzetközi együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
Továbbiak